Často kladené otázky

Co je cílem?
Cílem platformy Pomáhej Ukrajině je soustředit nabídky a potřeby pomoci na jednom místě a adrese a co nejlépe je využívat, pomoci propojení nabídek a potřeb. Zároveň se snažíme spojit již existující nabídky a platformy.
Kdo se může zapojit?
Úplně každý, kdo chce pomoci, ať již jako jednotlivec, firma, nebo obec. Prosíme, zadejte svou nabídku do databáze.
Kdo tuto platformu zajišťuje?
Platformu zajišťuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které sdružuje 15 nevládních organizací zabývajících se dlouhodobě migrací a integrací cizinců. Technologicky ji vyvinula společnost Contember s podporou dobrovolníků a podporovatelů. Prvotní impuls vznikl z podnětu Jana Böhma a Daniela Kolského.
Jak se můžu zapojit?
Vyplněním jednoduchého dotazníku, kde popíšete, co nabízíte, a vyplníte základní kontakt a po ověření se vaše nabídka zobrazí v databázi nabídek. Tu mohou využívat potřební i jednotlivé organizace. Prosíme, nabízejte kapacity a služby, o kterých víte, že jsou zcela reálné. Svou nabídku pomoci můžete kdykoliv změnit, nebo zrušit.
Nechcete nic nabídnout, naopak potřebujete pomoci?
Pokud potřebujete pomoci, na část nabídek můžete reagovat přímo. Ostatní jsou uzavřené k přímému kontaktu z důvodu bezpečnosti a ověřování nabídek. Pokud potřebujete pomoci, kontaktujte své regionální koordinační centrum, obec nebo pomáhající organizaci. Více viz rozcestník Stojíme za Ukrajinou, který aktualizují dobrovolníci z Česko.digital.
Proč jsou celé části nabídek skryté a nemohu na ně reagovat?
Část nabídek je otevřená, veřejně přístupná a může na ně reagovat kdokoli. Část nabídek je zpřístupněna pouze registrovaným organizacím a institucím. V tuto chvíli jsou již registrovaných organizací desítky a na nabídky reagují.

Důvodem pro toto rozdělení je bezpečnost. Bohužel se již nyní objevují případy, kdy jsou příchozí a jejich křehká situace zneužívána. Dalším důvodem u tohoto typu nabídek je udržitelnost - hledáme zejména dlouhodobá, stabilní řešení. Děkujeme za pochopení.
Jste organizace, obec nebo organizační složka státu?
Zaregistrujte se prostřednictvím formuláře. Po jednoduchém ověření vás přiřadíme do systému a vy tak dostanete plný přístup a možnost reagovat na všechny nabídky pomoci.
Co mohu nabídnout?
Potřeby se budou během času měnit a můžete kdykoliv upravit i to, co nabízíte ve vašem profilu. Děkujeme za každou smysluplnou nabídku pomoci, dobrovolnictví.
Jste expert / expertka?
Pokud jste odbornice/odborník, nabízíte nějakou seniorní znalost, nebo zkušenost (především psychologie, zdravotnictví, sociální práce, pedagogika dětí, nebo IT apod), prosím dejte nám o tom vědět, budeme vás kontaktovat.
Potřebujete podporu, nebo pomoc?
Předpokládáme i možnost zadávání konkrétních potřeb, kterou chystáme po spuštění nabídkové části platformy. Nyní máte možnost vyhledávat a filtrovat v rámci zveřejněných nabídek pomoci. Prosíme, nejdříve zkuste před psaním vlastní poptávky projít existující nabídky.
Jak to technicky funguje?
Po vyplnění jednoduchého dotazníku proběhne ověření vašeho emailu. V případě složitějších a rozsáhlejších nabídek vás budeme co nejdříve kontaktovat.
Chcete pomoci raději finančně?
To je skvělé a velice děkujeme za každou podporu. Seznam ověřených sbírek pomoci soustřeďuje projekt Stojíme za Ukrajinou Česko.digital, případně můžete podpořit jakoukoliv ze sbírek organizací, které jsou členy Konsorcia. Děkujeme a vážíme si vaší podpory.
Děláme něco podobného jako dělá platforma Pomáhej Ukrajině, co teď?
To je skvělá a oceňujeme každou smysluplnou pomoc. Prosíme, pokud jste již nějakým způsobem organizováni, nebo jste jinou platformou (například ve škole, oddíle, v práci apod), dejte nám o sobě vědět, ať můžeme třeba spolupracovat.
Všechny zveřejněné nabídky poskytuje Konsorcium?
Ne, tato platforma není přehledem toho, co poskytujeme my, nebo naši členové. Platforma se snaží soustředit co nejvíce kapacit na jednom místě. Snaží se s touto kapacitou také co nejlépe a efektivně pracovat. Konsorcium shromažďuje nabídky pomoci a umožňuje jednotlivcům a organizacím, aby na ně reagovali.
Kontrolujete nějak kvality nabízených služeb?
Budeme se snažit dlouhodobě ověřovat nabídky, koordinovat jejich další využití i podporovat naše klientky a klienty. Vždy se řídíme zájmem příchozích a snažíme se pro ně zajistit důstojné podmínky. Také proto nejsou některé nabídky přímo zveřejněny na webu, ale projdou nejprve ověřením a propojením pomáhajících a těch, kdo pomoc potřebují. Zapojené nevládní organizace nemohou přejímat odpovědnost za všechny nabídky ani za poptávku, ale pokusí se obě strany dobře informovat a propojit obě strany tak, aby pomoc byla co nejúčinnější. V případě zveřejněných nabídek, na které mohou reagovat přímo ti, kteří pomoc potřebuji, ale nemáme možnost kvalitu nabízených služeb kontrolovat.
Jste novinář a chcete více informací?
Ozvěte se nám na krchova@migracnikonsorcium.cz, rádi vám je poskytneme.