Platforma Pomáhej Ukrajině umožňuje propojovat ubytovatele a uprchlíky z Ukrajiny. Občanské nabídky ubytování nejsou z důvodu bezpečnosti veřejně dostupné. Mají k nim přístup pouze pracovníci zhruba 600 tzv. pomáhajících organizací (nevládní organizace, charity nebo obce), které ubytování uprchlíkům zprostředkovávají.
Pokud chcete nabídnout ubytování pro uprchlíky, přečtěte si, jak celý proces funguje a vložte svou nabídku do platformy. Níže najdete informace i o státní podpoře ubytování, kterou můžete využít.
Pokud ubytování sami potřebujete , obraťte se na jednu z pomáhajících organizací.
Po velké vlně solidarity, která přišla se začátkem války, je naše pomoc stále potřeba. Významná část uprchlíků stále bydlí v provizorním hromadném ubytování, zejména v ubytovnách. Lidem v nich se daří hůře jak v práci, tak ve škole, neumějí dobře česky a téměř s žádnými Čechy se neznají.
Státní podpora hromadného ubytování se navíc po 1. červenci 2023 výrazně omezí. O bydlení tak může přijít až 70 tisíc uprchlíků. Proto je třeba hledat možnosti ubytování v bytech, co nejblíže normálnímu bydlení.
I když jsou uprchlíci z Ukrajiny v České republice převážně dočasně, dočasnost trvá už rok a možná potrvá i ten další. Na ubytovně s mnoha dalšími osobami je obtížné tak dlouho bydlet. Uprchlíci jsou lidé, kteří prošli traumatickou zkušeností, ztratili svého příbuzného nebo v ČR “jen” čekají na konec války. Pomůžeme jim tím, že jim nabídneme soukromí a důstojné bydlení.
Nejlépe integrovaní jsou ti ukrajinští uprchlíci, kteří v České republice našli zaměstnání, jsou začleněni do české společnosti a jejich děti navštěvují školská zařízení. Uprchlíci, kteří bydlí v bytech a jsou v kontaktu s českými ubytovateli, mají k začlenění nejblíže.
Poskytnutí bydlení uprchlíkům není jen jednostrannou pomocí. Často vede k vzájemnému obohacení, podpoře i trvalým přátelstvím. Setkání s novou kulturou, poznání vlastních schopností a hranic jsou cennými zkušenostmi pro další život.
Co se stane s vaší nabídkou a jak to celé funguje?
Vyplníte formulář , ve kterém popíšete nabízené ubytování. Po odeslání formuláře Vám do emailu přijde odkaz, prostřednictvím něhož ověříte svůj email. Ten bude sloužit jako vaše přihlašovací jméno. Vaše nabídka bude zpřístupněna v neveřejné sekci platformy pomahejukrajine.cz, a to z důvodu bezpečnosti a ochrany vašeho soukromí. Na platformě vám rovněž vznikne uživatelský účet, ve kterém můžete nabídku dále upravovat. Během několika dní vás případně zkontaktujeme a ověříme, zda jsou informace o nabídce ubytování srozumitelné a úplné.
Vaše nabídka se tak skrze platformu pomahejukrajine.cz dostane do rukou pracovníkům registrované pomáhající organizace, které mají za poslední měsíce s podporou uprchlíků zkušenosti. Přesný popis nabízeného ubytování je důležitý, aby jejich pracovníci mohli svým klientům vybrat ubytování podle jejich potřeb a vašich možností. Konkrétní organizace vám pak pomůže i s celým procesem ubytování.
Pracovníci pomáhajících organizací zprostředkují prvotní kontakt a pomohou domluvit se na podmínkách ubytování. Každá organizace má vlastní postup, jak potřeby ubytovatele a uprchlíka sladit ke vzájemné spokojenosti. V každém případě platí, že jak uprchlíci, tak ubytovatelé se na ni mohou v případě potřeby obrátit.
Pokud půjde všechno dobře, stanete se ubytovatelem, poskytujícím ubytování uprchlíkovi či rodině uprchlíků. Pomáhající organizace vám bude asistovat např. s návrhem nájemní či podnájemní smlouvy. Ubytovaný uprchlík se následně musí do 3 dnů registrovat u Ministerstva vnitra (Odboru Azylové a migrační politiky) s novou adresou.
Při poskytnutí solidárního ubytování potřebují dlouhodobou podporu ze strany pomáhajících organizací jak uprchlíci, tak ubytovatelé. Zůstaňte prosím v kontaktu s pomáhající organizací a řešte s ní nejasnosti či problémy. Jako ubytovatel budete mít také nárok na finanční podporu – buď ve formě tzv. solidárního příspěvku, nebo na nájem ve výši státem určené částky.
Mnoho rodin se rozhodlo své domácnosti a/nebo vlastní nemovitosti dočasně poskytnout ukrajinským uprchlíkům k bydlení. Stát bydlení v tzv. solidárních domácnostech do určité míry finančně podporuje.
Pravidla podpory platná do 30.6.2023
Solidární domácnosti mohou od státu čerpat finanční podporu v podobě příspěvku pro solidární domácnost. Výše příspěvku pro solidární domácnost se liší podle toho, zda jde o sdílené bydlení (uprchlíci bydlí společně s rodinou) nebo zda ubytovatelé poskytli uprchlíkům samostatný byt.
Solidární domácnosti musí ubytování uprchlíkům poskytovat zdarma, mohou ale žádat příspěvek na energie (elektřinu a plyn)
Podrobné informace (infoservis Konsorcia NNO)
(uprchlíci bydlí s ubytovateli v jednom bytě)
Výše příspěvku: 3 000 Kč/měsíčně na osobu, maximálně pro 3 osoby (tj. max. 9000 Kč/měsíčně).
(uprchlíci mají k dispozici samostatný byt)
Výše příspěvku: 5 000 Kč na 1 osobu, 9 000 na 2 osoby, 12 000 na 3 osoby, 14 000 na 4 osoby a 15 000 na 5 osob.
O příspěvek lze žádat pouze elektronicky s využitím Identity občana (např. bankovní identity). Výplatu dávky administruje Úřad práce. Žádosti o příspěvek pro solidární domácnost se musí žádat každý měsíc (zpětně).
Pravidla podpory platná od 1.7.2023
Solidární domácnosti nebudou dostávat od státu žádný příspěvek. S uprchlíky budou uzavírat nájemní smlouvu a uprchlíci budou své ubytování hradit sami. Pokud budou mít uprchlíci nízké nebo žádné příjmy, mohou získat vyšší humanitární dávku, aby mohli bydlení hradit.
Podrobné informace (infoservis Konsorcia NNO)
(uprchlíci bydlí s ubytovateli v jednom bytě)
Zákon Lex Ukrajina sice počítá s příspěvkem pro sdílenou solidární domácnost, ale příspěvek fakticky vyplácen nebude. Nepočítá se s příjetím nařízení vlády, které by příspěvek stanovovalo. Proto ubytovatel postupuje stejně, jako by uprchlíkům poskytoval samostatný byt (box vpravo).
(uprchlíci mají k dispozici samostatný byt)
Ubytovatel nebude dostávat od státu přímo žádný příspěvek, ale musí se s uprchlíky domluvit na nájmu. Uprchlíci s nízkými příjmy mohou získat příspěvek na bydlení k humanitární dávce (tzv. započitatelné náklady na bydlení, o které se zvýší humanitární dávka, pokud na ni má uprchlík nárok). Z tohoto příspěvku pak mohou nájem hradit. Výše započitatelných nákladů na bydlení bude stanovena Nařízením vlády, které dosud nebylo vydáno.
MPSV vytvořilo novou Evidenci bytů poskytnutých k bydlení uprchlíkům z Ukrajiny. Ta může sehrát důležitou roli u uprchlíků, kteří mají nízké příjmy a mají nárok na humanitární dávku:
Ubytovávat může každý, jak vlastník nemovitosti, tak nájemník. Je však vždy nutné dbát na přiměřený počet osob v bytě a povinnosti vůči vlastníku nemovitosti.
Není to potřeba. Váš obrovský přínos je již v tom, že umožníte lidem důstojně bydlet. Zároveň uprchlíci obecně uvítají každou pomoc. Například kde jsou obchody s potravinami, kde dětská hřiště nebo úřady, doprovod do školy, propojení s dalšími lidmi, konverzace v češtině, to všechno může velmi pomoci. Se složitějšími otázkami a řešením životních situací, které vyžadují profesionální pomoc, je lépe se obrátit na pomáhající organizace.
V nemovitostech zkolaudovaných k využití pro účely bydlení.
Záleží na dohodě obou stran. Doporučujeme si tyto záležitosti vyjasnit dopředu.
Nastěhování může být náročné pro obě strany. Požádejte pomáhající organizaci, ať nové nájemníky doprovodí a pomůže jim se zabydlet. Společně si pak můžete vyjít na procházku – ukažte jim, kde je obchod, zastávka, hřiště pro děti.
Na Ukrajině jsou ceny elektřiny i plynu výrazně levnější než v ČR a uprchlíci mohou být zvyklí topit více, než je potřeba. Stát vám nepřispěje na všechno, ale můžete např. požadovat úhradu spotřeby plynu a elektřiny přímo od nájemníků.
Stanovte si s předstihem jasná pravidla pro užívání společných prostor, jako je chodba nebo zahrada. I uprchlíci ocení, když budou přesně vědět, co od bydlení čekat a kde jsou jejich hranice.
V případě, že po prvním kontaktu zjistíte, že uprchlíky nemůžete z jakéhokoliv důvodu ubytovat, je možné je odmítnout. Tyto záležitosti vždy řešte přes pomáhající organizaci, která je v těchto případech k dispozici.
Ano, podle nejnovější legislativy (Lex Ukrajina V) je to nezbytné. Dvojjazyčné vzory smluv jsou k dispozici zde (Nájemní smlouva, podnájemní smlouva).
Rozhodli jste se ubytovat uprchlíky? Nabízíme vám materiály, které vám mohou pomoci při komunikaci s uprchlíky nebo mohou zodpovědět vaše otázky.
O všem důležitém s nájemníky komunikujte. Ale i při dobré vůli může někdy v komunikaci dojít k nedorozumění, část z nich vlivem kulturních rozdílů.
Na rychlé překlady je nejvhodnější Internetový překladač DeepL. S tlumočením Vám pomohou na asistenční infolince.
Pomáhej Ukrajině, kde můžete nalézt i nabídky materiální pomoci, pokud např. potřebujete dovybavit Vaši solidární domácnost.
Informační servis k situaci uprchlíků je rozcestník, kde najdete veškeré podstatné informace ohledně uprchlíků.
Naši Ukrajinci je rozcestník ministerstva vnitra pro Ukrajince i pro ty, kteří chtějí pomoct.
Zkušenosti hostitelských rodin pro uprchlíky z Ukrajiny Facebooková skupina, ve které domácnosti sdílí zkušenosti s bydlením s uprchlíky z Ukrajiny a navzájem si pomáhají.
Příručka o bezprostřední pomoci uprchlíkům a kulturních rozdílech mezi ČR a Ukrajinou
PřečístNávod, jak zajistit, aby se u vás nově příchozí cítili vítáni a v bezpečí
PřečístPřehled základních komunikačních frází v češtině a ukrajinštině
NavštívitPříručka pro komunikaci s uprchlíky pro jejich blízké a dobrovolníky
PřečístČtyřhodinový kurz zdarma pro zájemce o interkulturním soužití se zvláštním zřetelem na nově příchozí z Ukrajiny
Více informacíVyplňte kontaktní informace o sobě, adresu a další informace o ubytování, které nabízíte. Po ověření zadaného emailu se vaše nabídka zobrazí v platformě registrovaným uživatelům z pomáhajících organizací, kteří zprostředkovávají ubytování.